Prečo práve systém centrálneho vysávania od firmy ELECTROLUX.

Electrolux je najväčší svetový výrobca vysávačov. Electrolux vyvíja a predáva vysávače od roku 1912 a má veľmi bohatú a aktívnu skúsenosť v tomto segmente

Firma Electrolux Central Vacuum Systems vyrába už od roku 1957 vysávače, ktoré dominujú na trhu centrálnych vysávačov. Zároveň je najväčším výrobcom a distribútorom centrálnych vysávačov. Vyrába približne 1/3 všetkých centrálnych vysávačov na svete.

A prečo centrálny vysávač? Nestačí klasický? Aké sú výhody?

Základný rozdiel medzi klasickým vysávačom a centrálnym vysávačom je ten, že pri centrálnom vysávaní sa všetok prach, nečistoty, alergény odvádzajú rozvodmi mimo obytné priestory. Pri tejto činnosti nie je vírený prach. Preto centrálne vysávače majú svoje opodstatnenie pri rôznych problémoch s dýchacími cestami, či precitlivenosti na prach, roztoče a pod.

Ďalej klasický vysávač nasáva nečistoty, ktoré prechádzajú filtrami a ďalej ostávajú rozptýlené v miestnosti. Každý poznáme typický zápach po vysávaní – pri centrálnom vysávaní je toto neznámy pojem. Vreckové, či bezvreckové vysávače po zaplnení vrecka, či zanesení filtra majú podstatne znížený výkon. Okrem toho odpadá manipulácia s častým čistením vysávača. V neposlednom rade je potrebné neustále dokupovať nové vrecká, či pri látkových vreckách ich prášiť alebo prať.

Obité rohy na nábytku, či prevrátenie, zaseknutie vysávača pod nábytkom? S centrálnym vysávačom máme povysávané skôr – vyšší sací výkon a ľahšia manipulácia oproti klasike.

Cítite sa pri vysávaní ako na letisku? Centrálny vysávač Vás ani v tomto nesklame. Kým on pracuje mimo obytné priestory, prebieha v tých obytných takmer nehlučné vysávanie.

Určite treba ešte spomenúť bezpečnosť celého systému. Klasický vysávač je pripojený elektrickou šnúrou na rozvod 230V, centrálny vysávač je mimo obytnú zónu napájaný tiež 230V, ale v miestnosti, kde prebieha vysávanie už nie sú prítomné žiadne elektrické káble.

A nakoniec  životnosť celého systému a záruka, klasicky vysávač má záruku dva roky, vybrané modely centrálnych vysávačov majú záruku 10 rokov. Potrubné rozvody realizujeme s rúrkami Electrolux o hrúbke steny 2, 13 mm..

Ak je rozvod správne inštalovaný potom je na rade výber centrálneho vysávača. Pri porovnávaní sú najdôležitejšie údaje o sacom výkone v Air/Watt. Samozrejme treba rátať s  tým, že vysávače s  vreckom, s  pevným filtrom a  vysávače s  látkovým filtrom potrebujú pravidelnú údržbu. Takéto vysávače sú síce lacné ale je potrebné u nich rátať s pravidelnou údržbou a s nákladmi nafiltre a vrecká. Netreba pri porovnávaní zabúdať, že u takýchto vysávačov klesá sací výkon o desiatky percent a nie je neobvyklé, že klesne aj na viac ako polovicu už po niekoľkých mesiacoch používania podobne akou bežných vreckových vysávačov. Ak nie je jediným kritériom okamžitá cena potom odporúčam bezúdržbové centrálne vysávače.     

V  rade bezúdržbových vysávačov Electrolux Oxygen je výkon takmer stály bez ohľadu na množstvo povysávaného prachu vo vedre. Stály sací výkon zaisťuje Gore-Tex samočistiaca membrána v  kombinácii s  tangenciálnym cyklónom. Po každom vysávaní príde k otočeniu membrány a oddeleniu prachu. Neuveriteľne vysoká kvalita filtrácie Gore-Tex membrány je veľmi dôležitá aj pre životnosť turbíny a v kombinácii s najmodernejšími motormi DOMEL HE je životnosť predĺžená približne 4x v  porovnaní s tradičnými motormi. Vedro takéhoto vysávača stačí vyprázdniť 1-2x ročne. Životnosť membrány je približne 10 rokov bez akejkoľvek údržby. Nemenej dôležitá je elektronika chrániaca agregát pred poškodením.     

Tak ako je obvyklé aj u  moderných spotrebičov Electrolux aj centrálny vysávač je elektronicky riadený a ovládaný. Zákazník tak získa istotu, že pokiaľ ho nezačnete rozoberať, nedokáže ho pokaziť bežným vysávaním ani v  prípade, že by ho zabudol vypnúť.     

Nemenej dôležitou súčasťou je hadica a  príslušenstvo. Pri výbere kvalitnej hadice dokážete vysávať nielen pohodlnejšie ale aj rýchlejšie.Tradičné hadice pre výkonné vysávače už nestačia. Výberu hadicového setu treba venovať minimálne takú pozornosť ako výberu agregátu a rozvodu. Pre vysávanie kobercov moderným hadicovým setom Oxygen postačuje zväčša aj 50% výkonu centrálneho vysávača. Najviac výkonu potrebujeme pri rýchlom vysávaní pevných podláh so širokými kefami. 

Vďaka vysokému a  stálemu výkonu moderných bezúdržbových vysávačov s moderným príslušenstvom môžeme zjednodušene povedať, že výkon centrálneho vysávača je priamo úmerný rýchlosti vysávania pevných podláh. Miroslav Elman